Małopolski Szlak Turystyki Kolejowej

Przejazdy zabytkowym taborem ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce po Małopolsce i okolicy Nowego Sącza to pomysł Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Na ich zorganizowanie Stowarzyszeniu udało się zdobyć wsparcie w wysokości 200 tysięcy złotych z Województwa Małopolskiego (w ramach drugiej edycji konkursu „Małopolska gościnna”).

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej na bazie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej” zakłada m.in. organizację przejazdów turystycznych wraz z dodatkowymi atrakcjami jesienią, już po zakończeniu wakacji. Większość kursów odbędzie się na ponad 130-letniej trasie Chabówka – Nowy Sącz. – Nowością będą zorganizowane po raz pierwszy przejazdy do Biecza oraz Krynicy – podkreśla Kamil Filipowski z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Niedzielny przejazd z Nowego Sącza do Kasiny Wielkiej na organizowaną tam od kilku lat imprezę – bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej – był pierwszym w ramach opisywanego projektu. Na następny przyjdzie poczekać do 6 września, kiedy to pod hasłem „Parowozem przez Dolinę Popradu” na szlak Nowy Sącz – Krynica wyruszy zabytkowy skład ciągnięty, zgodnie z nazwą, przez parowóz (z odrestaurowanymi wagonami z lat 1920 – 1963 z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce). 20 września pociąg wyruszy z Nowego Sącza do Biecza, a potem, czterokrotnie, przejdzie z Chabówki do Nowego Sącza. W grudniu zaplanowano kursy z Chabówki do Zakopanego oraz Mszany Dolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.