Najważniejsze atrakcje w Krakowie

KRAKÓW – krótko o mieście dziś

Kraków jest ważnym węzłem komunikacyjnym, przez który biegną drogi wojewódzkie: 774, 776 i 794, drogi krajowe: 7, 44, 75, 79 i 94 i transkontynentalna autostrada A4. W mieście funkcjonują linie autobusowe miejskie i aglomeracyjne oraz linie tramwajowe. Odbywają one kursy dzienne i nocne. Można skorzystać też z kolei, w tym z szybkich połączeń składem Pendolino. W ramach transportu wodnego od maja do końca września działają tramwaje wodne obejmujące 16 przystanków.

Jak przystało na prężnie działający ośrodek kulturalno-oświatowy, Kraków może pochwalić się 351 przedszkolami, 134 szkołami podstawowymi, 98 gimnazjami i 205 szkołami ponadgimnazjalnymi. Największą dumą krakowskiej oświaty jest jeden z najsłynniejszych uniwersytetów w Polsce – Uniwersytet Jagielloński, poza którym w mieście działa jeszcze 21 szkół wyższych.

W Krakowie można liczyć na opiekę medyczną świadczoną przez 13 szpitali publicznych i 17 takich jednostek niepublicznych. W mieście działa też 7 aptek całodobowych.

Kraków słynie z drużyn piłkarskich, które przeszły do historii polskiego futbolu, jednak poza Wisłą Kraków i Carcovią Kraków, miasto może pochwalić się dziesiątkami sportowców reprezentujących odmienne dyscypliny oraz rozbudowanym zapleczem sportowo-rekreacyjnym w postaci 8 stadionów, 9 hal sportowych, 56 boisk i wielu innych obiektów pozwalających uprawiać wszelkie rodzaje sportów. Poza wspomnianymi – miejskimi – istnieją też obiekty sportowe prywatne i uniwersyteckie. Ponadto w mieście można znaleźć tereny zielone spełniające funkcję rekreacyjną, takie jak Las Wolski czy Błonia, które są idealne do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Kraków pełen jest mniejszych i większych punktów handlowych oraz usługowych, ale uwagę zwraca tu 30 centrów handlowych, spośród których najpopularniejsza jest Galeria Krakowska. Ponadto nie brak marketów różnej wielkości, sklepów sieciowych i małych, prywatnych punktów sprzedaży.

W Krakowie życie kulturalne nigdy nie zwalnia, a wśród najważniejszych obiektów umożliwiających bliskie spotkania ze sztuką warto wymienić 13 kin, 26 teatrów, 46 muzeów, 4 biblioteki miejskie i 1 wojewódzką. Co roku odbywa się tu wiele koncertów i festiwali, np. Krakowski Festiwal Filmowy czy Coke Live Music Festival, a spotkania towarzyskie można zorganizować w jednej z ponad 150 restauracji.


 

Przedstawiamy tzw. „żelazne atrakcje Krakowa”, które należy zobaczyć podczas wizyty w Małopolsce.

  1. RYNEK GŁÓWNY. Stare Miasto w Krakowie wraz z centralnym punktem, którym jest największy i jeden z najpiękniejszych rynków w Europie to podstawowy cel turystów przybywających do stolicy Małopolski. Niezapomniany klimat, odsłuchanie hejnału z Wieży Mariackiej, mnóstwo knajpek i restauracji na samym rynku oraz w odchodzących od rynku uliczkach przyciąga turystów jak i mieszkańców. Na środku rynku znajdują się Sukiennice a w podziemiach nowo otwarte – nowoczesne muzeum.

Central square of Krakow

2. MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA. Pod adresem Rynek 1 znajduje się wejście do podziemnego multimedialnego muzeum miasta Krakowa. Przez samych mieszkańców inwestycja w stworzenie tego muzeum zostało uznane za najlepszą inwestycję unijną w mieście. Fantastycznie przygotowane muzeum przenosi odwiedzających w czasy średniowiecza i odległą historie miasta. Pokazuje historię w sposób bardzo ciekawy i każdy wyjdzie z tego miejsca zadowolony.

3. WAWEL. Zamek Królewski na Wawelu. Dojdziemy do niego ulicą Grodzką odchodzącą od Rynku Głównego.

Zamek Królewski na Wawelu przez całe wieki stanowił centrum państwowości polskiej. Dziś wizyta w dawnej rezydencji królewskiej to fascynująca podróż w głąb historii Polski, w czasy zarówno jej świetności jak i upadku.

Zamek Królewski położony jest na Wzgórzu Wawelskim – wapiennej skale jurajskiej majestatycznie wznoszącej się na lewym brzegu Wisły, w samym sercu Krakowa. Od ok. VII w. n.e. w jego okolicy zaczęli się osiedlać Słowianie, a za panowania pierwszych historycznych władców Polski z dynastii Piastów Wawel stanowił już jedną z głównych rezydencji monarszych. Prawdziwa królewska siedziba powstała tu jednak dopiero z początkiem XIV w., wraz z koronacją i osiedleniem się na Wawelu Władysława Łokietka. Na wzgórzu zbudowana wtedy została gotycka katedra, w miejscu drewniano – ziemnych fortyfikacji wzniesiono solidne mury, a sam zamek został znacznie rozbudowany. Lata świetności zamku przypadły na czasy panowania Jagiellonów, zwłaszcza ostatnich z rodu Zygmunta III Starego i Zygmunta Augusta. Zafascynowani rozwojem renesansu w Europie Zachodniej królowie pragnęli nadać swojej rezydencji prawdziwie nowoczesny charakter.

4. Kopiec Kościuszki. Adres: al. Waszyngtona 1

Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców znajdujących się na terenie Krakowa, wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów Krakowian, a z jego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice.
5. Krakowski Kazimierz (dawna dzielnica żydowska)
Krakowski Kazimierz, dziś kojarzony głównie jako dawna dzielnica żydowska, założony został jako samodzielne miasto przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1335 na obszarze kilku osad, których początki sięgają jeszcze XI stulecia.
Warto przez dłuższą chwilę pospacerować po pełnych uroku uliczkach Kazimierza, by chociaż częściowo poczuć pozostałości atmosfery przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Chętni mogą zasiąść i odpocząć w licznych, klimatycznych knajpkach, a miłośnicy zabytków techniki odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. Św. Wawrzyńca 15) zajmujące pomieszczenia dawnych zajezdni tramwajowych z początku XX stulecia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.