Kiedy nie składamy PIT-a?

W tym roku do 2 maja prawie wszyscy podatnicy muszą złożyć w skarbówce zeznanie roczne. Prawie, bo jest 5 sytuacji, w których PIT-ów rozliczać nie trzeba.

 

  1. Brak przychodów

Jeśli w 2015 r. nie osiągnąłeś żadnych przychodów, nie musisz składać zeznania rocznego. Ta zasada jednak nie działa, jeśli jesteś przedsiębiorcą, który nie osiągnął przychodu, bo zawiesił działalność gospodarczą. W takiej sytuacji musisz złożyć „zerowe” zeznanie roczne.

2. Dochody wolne od podatku

Jeśli w 2015 r. uzyskałeś wyłącznie przychody (dochody), korzystające ze zwolnienia od podatku, nie musisz rozliczać ich w zeznaniu rocznym. Takie przychody (dochody) wymienia art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To, między innymi, niektóre rodzaje odszkodowań, wygrane w kasynach czy świadczenia z opieki społecznej.

3. Przychody z umów cywilnoprawnych do 200 złotych

Jeżeli kwota należności określona w umowie zlecenia lub o dzieło zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, umowa jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym (18 proc.) i nie musisz jej wykazywać w zeznaniu rocznym. Jeśli więc oprócz tego typu umów nie miałeś w 2014 r. innych przychodów (dochodów) podlegających opodatkowaniu, nie ma potrzeby składania zeznania.

4. Dochody zagraniczne opodatkowane metodą wyłączenia z progresją

Jeżeli w 2015 r. uzyskałeś wyłącznie dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, to nie masz obowiązku składania zeznania rocznego. Metodę wyłączenia z progresją przewidują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte m.in. z: Albanią, Austrią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Irlandią, Kanadą, Litwą, Łotwą, Niemcami, Norwegią, Portugalią, Rumunią, Słowenią, Słowacją, Szwecją, Ukrainą, Włochami oraz Wielką Brytanią i Północną Irlandią

5. Podatnicy rozliczeni przez płatnika.

Zeznania rocznego nie muszą składać podatnicy, którym PIT-40 sporządził płatnik, np. zakład pracy. Jeżeli więc złożyłeś płatnikowi oświadczenie PIT-12, w którym potwierdziłeś m.in., że w danym roku podatkowym nie osiągnąłeś innych dochodów poza tymi uzyskanymi u niego (z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy o pdof), a płatnik obliczył za ciebie roczny PIT, to już nie składasz oddzielnego zeznania rocznego.

 

Jeśli jeszcze nie rozliczyłeś PIT – znajdziesz link do programu on-line połączonego z system wysyłki PIT online, więc dzięki temu programowi możesz rozliczyć się nie wychodząc z domu. Nie stracisz czasu na poczcie, czy w kolejkach do Urzędu Skarbowego, a jedyne czego potrzebujesz to kwota przychodu za zeszły rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.