Park Reduta zamieni się w Tajemniczy Ogród

W piątek 11 grudnia, ogłoszono wyniki głosowania nad projektami zagospodarowania parku Reduta na Czerwonym Prądniku w Krakowie.

Decyzją mieszkańców blisko osiem hektarów nieużytków na Prądniku Czerwonym zamieni się wkrótce w Ogród Tajemnic.

Koncepcja Tajemniczego Ogrodu powstała w grupie kierowanej przez architektów: Barbarę Ostrowską oraz Jacka Konopackiego. Główną ideą, która przyświecała członkom, było stworzenie na Prądniku Czerwonym miejsca nieoczywistego, pełnego niespodzianek, niedomówień i iluzji. — Naszym zdaniem park powinien pobudzać ciekawość i zachęcać do odkrywania tajemnic lokalnej przyrody, kultury i historii — opowiadała Katarzyna Batko, która uczestniczyła w warsztatach od samego początku.

Zanim jednak ogłoszono wyniki głosowania mieszkańców, krótką prezentację na temat tego, jak tworzyć place zabaw dla dzieci wygłosiła Anna Komorowska z Pracowni K., która na co dzień zajmuje się tego typu działaniami w przestrzeni miejskiej. Krótki pokaz udowadniał, że miejsca zabaw, które znamy z dzieciństwa nie muszą odchodzić do lamusa. Niewątpliwie dla części z przedstawionych pomysłów znajdzie się także miejsce w parku Reduta.

Czerwonoprądnicki „Tajemniczy Ogród” ma także odwoływać się do swoich baśniowych korzeni. Mieszkańcy chcą wykorzystać w tym celu legendę o Marchołcie, bohaterze apokryficznej opowieści o królu Salomonie, a także dobrze znane z polskiej literatury Alinę i Balladynę, patronujące okolicznym ulicom. W projektowanym parku dużą rolę odgrywać ma także hortiterapia, czyli leczenie za pomocą obcowania z przyrodą.

— Olbrzymie zaangażowanie krakowian we wspólne projektowanie parku Reduta – 200 osób na warsztatach i blisko 2000 głosujących – dowodzi ze krakowianie chcą i będą uczestniczyć w tego typu inicjatywach, a projektowanie partycypacyjne to najwłaściwszy model współpracy przy organizowaniu przestrzeni wspólnych w mieście – opowiadał Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która zajęła się organizacją warsztatów.

Jego słowa potwierdzał pomysłodawca całego projektu, radny Dominik Jaśkowiec: — To dopiero początki projektowania partycypacyjnego na Prądniku Czerwonym, ale mogę obiecać, że już szykujemy kolejne tego typu działania, choćby w okolicach koryta Białuchy. Również tam liczymy na państwa zaangażowanie – dodawał wiceprzewodniczący RMK.

Samo uczestnictwo mieszkańców w kształtowaniu najbliższych im terenów nie miałoby jednak sensu, gdyby nie gwarancje wykonalności zaprezentowanego pomysłu. W krótkim przemówieniu dawała je wiceprezydent Elżbieta Koterba, zaznaczając, że tego rodzaju działania w tkance miejskiej nie tylko w pozytywny sposób wpływają na wygląd Krakowa, ale także integrują mieszkańców wokół wspólnych idei. — Wydaje się, że oprócz wspaniałych projektów bardzo ważne jest także pobudzenie energii krakowian — dodawała wiceprezydent do spraw rozwoju miasta.

Prezentacja zwycięskiego projektu to dopiero początek działań w nowo powstającym parku. Początek 2016 roku zostanie poświęcony na kwestie administracyjno-projektowe (miasto zamierza przeznaczyć na budowę parku ponad 6 milionów złotych) oraz przygotowanie finalnego projektu architektonicznego na bazie założeń mieszkańców. Zakończenie budowy parku planowane jest na jesień 2017 roku.

TAJEMNICZY OGRÓD [pdf]

Skład zwycięskiej grupy:

Tutorzy: Barbara Ostrowska, Jacek Konopacki
Uczestnicy:
1. Aleksandra Józefaciuk
2. Katarzyna Batko
3. Kinga Kędracka
4. Grzegorz Szufa
5. Ilona Leżańska
6. Pan Roman
7. Justyna Balcerzak
8. Beata Duda
9. Katarzyna Borocka
10. Dawid Widyna
11. Valeryi Tikhonov

/źródło: krakow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.