Panoramiczne pociągi w Małopolsce?

Jak dowiedziała się Redakcja www.krk.info.pl województwo małopolskie planuje do roku 2020 zakupić 16 nowych pociągów dla obsługi połączeń regionalnych i międzyregionalnych.  Jak informuje Rynek Kolejowy – urzędnicy marszałka rozważają możliwość kupna tzw. wagonów panoramicznych, wyposażonych w zdecydowanie większe od normalnych okna, obejmujących również część dachu. Tego typu wagony kursują w Szwajcarii jako Glacier Express na trasie Zermatt aż do St Moritz.

Pieniądze na kupno 16 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych miałyby pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jak poinformowało biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego obecnie rozważane są różne projekty dotyczące zakupu taboru kolejowego.

W Szwajcarii wagony panoramiczne wykorzystywane są do obsługi dwóch tras: z Zermatt aż do St Moritz („Glacier Express”) oraz z Chur/Davos/St. Moritz przez Valposchiavo do włoskiego Tirano („Bernina Express”). Druga z tych linii została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pytanie czy posiadamy w Małopolsce takie malownicze i widokowe trasy z  kolejowowe ? Może trasa do Nowego Sącza, Chabówki, Krynicy no i oczywiście do Zakopanego.

Czekamy na Wasze propozycję. Prześlemy je wszystkie do Marszałka Województwa.

 

/Redakcja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.