Pałac w Wojniczu będzie uratowany?

Samorząd Wojnicza podjął decyzję o  wyremontowaniu neogotyckiego Pałacu Dąmbskich. Zabytek pochodzący z XIX wieku ma być przeznaczony na działalność kulturalną, może się w nim znaleźć także pałac ślubów.

Urząd Miejski w Wojniczu przeprowadził ankietę wśród mieszkańców, która dotyczyła pomysłów zagospodarowania pałacu. Większość z nich opowiedziała się za przeznaczeniem go na cele kulturalne i administracyjne.

Budynek obecnie stoi pusty i pilnie wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich i remontowych, a także zabezpieczenia przed postępującą degradacją. Potrzebna jest przede wszystkim naprawa dachu i odwodnienie.

Historia pałacu Dąmbskich.

Prawdopodobnie na miejscu pałacu Dąmbskich stał wcześniej dwór właścicieli Zamościa. W nim to po Powstaniu Listopadowym spotykali się spiskowcy, wśród których byli Edward Dembowski i Jan Tyssowski oraz emisariusze Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Przygotowywano tutaj powstanie narodowe/krakowskie w 1846 roku, przez co aresztowano Władysława Dąmbskiego i osadzono w więzieniu na 2 lata. Dwór był również pomocny w okresie powstania styczniowego. Na miejscu wspomnianego pałacu w 1876 roku wybudowano Pałac Dąmbskich.

Budowę zainicjował Władysław Dąmbski a pałac w stylu angielskiego neogotyku zaprojektował Karol Polityński. Budynek jest na planie wydłużonego prostokątu, dwutaktowy i podpiwniczony. Na osi frontowej fasady znajduje się ryzalit (występ w elewacji budynku, popularny w pałacach, często z wejściem) z głównym wejściem, z tyłu kolumnowy portyk – galeria z arkadami. Pałac ozdobiony jest na bocznych elewacjach neogotyckimi schodkowymi balustradami, wieżyczkami na narożnikach podpartych szkarpami w kształcie baszt zwieńczonych krenelażami, ostrołukowymi oknami oraz prostokątnymi zamkniętymi oślimi grzbietami. Dach jest dwuspadowy, kryty dachówką. Na elewacji budynku znajdują się 3 zegary słoneczne.

Pałac zmieniał swoich właścicieli. Był własnością Jordanów, po których bankructwie został przejęty przez starostwo w Brzesku. Od 1936 roku do lat powojennych działała w nim szkoła rolnicza, potem internat i przedszkole. Na początku lat 90-tych budynek został opuszczony. W 2011 roku pałac Dąmbskich wraz z 7 hektarami parku gmina Wojnicz wykupiła od starostwa Tarnów.

/Redakcja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.