Otwarcie wystawy JESTEM – malarstwo Tomasza Klimczyka

06 czerwca Galeria przy Sławkowskiej zaprasza na otwarcie wystawy JESTEM – malarstwo Tomasza Klimczyka.

ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków


Tomasz Klimczyk urodził się w 1967 roku w Krakowie. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale grafiki, gdzie uzyskał dyplom w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego w 1994 roku. Był również uczniem prof. Zbysława Maciejewskiego.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
● 1994 r. – wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”.
● 2003 r. – nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”.
● 2009 r. – ponownie nagrodzony w konkursie „Triennale z martwą naturą”.

Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii i Japonii. Uczestnik wielu plenerów malarskich i sympozjów, w kraju i za granicą, między innymi we Francji, Grecji, Niemczech, Słowenii, w Indiach, Nepalu, Tybecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych; między innymi w kolekcji malarstwa miasta Arras we Francji, w Tilburg w Holandii, w kolekcji Georga von Opel w Eschborn w Niemczech i Miyauchy Foundation w Tokio w Japonii.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Pastelistów Polskich, stowarzyszenia AKWE Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy.

Kraków gościć będzie jego wystawę indywidualną po raz pierwszy od 2003 roku (2003 „Kształty światła”, Galeria Weiss Nowina Konopka).

„Malarstwo Tomka Klimczyka rozwija się jakby poza czasem rzeczywistym, nie ma w nim realnego tu i teraz, nie ma pojmowanej w kategoriach realności – anegdoty. To wszystko, co stanowi jego treść, rozgrywa się w przestrzeni poetyckiej metafory, na granicy realności i marzenia sennego. Jest jak chwilowe, proustowskie wybudzanie się ze snu i ciągłe powracanie do kiedyś przeżytej „chwili szczęśliwej”. Greckie zaułki z kaskadami różowych kwiatów kwitnących bugenwilli, przenikają się na wystawie z ogrodami Hiszpanii, gdzie szmer wody w sadzawkach towarzyszy pachnących strzyżonym bukszpanom i strzelistym cyprysom przebijającym błękit nieba. Są też płótna, na których żywioł kwiatów, tkanka gałązek, zielony odblask liści, stają się jednorodną materią malarską prowadzącą te dzieła w kierunku abstrakcji.

Klimczyk jednym z najsubtelniejszych w swym wyrazie artystycznym, uczniów prof. Zbysława Maciejewskiego, jak również jednym z najbardziej interesujących kontynuatorów sztuki fin de siècle. Przynależy do nurtu, który określany jest jako neorealizm oniryczny.”
/Zofia Weiss/

WYSTAWA OTWARTA od 06.06.-09.07.

06. czerwca – wernisaż godz. 20.00
pozostałe dni:
od pon.-pt. w godzinach 12.00-18.00
sob. 10.00-15.00
nd. (opcjonalnie) 10.00-15.00

WSTĘP WOLNY.
Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.