Najstarszy bumerang na świecie jest w Krakowie!

Czy wiecie że…najstarszy bumerang na świecie odkryto w 1985 w Polsce, w Jaskini Obłazowej. Był on wykonany z ciosu mamuta, a jego wiek szacuje się na około 23-24 tys. lat.

Bumerang znany powszechnie jest jako broń rdzennych mieszkańców Australii, wcale nie jest ich wynalazkiem. Przed Aborygenami tą bronią… posługiwali się starożytni Egipcjanie, Indianie z Arizony, Eskimosi. Także myśliwi żyjący ok.30 tys. lat temu na terenach dzisiejszej Polski.

W 1985 roku polscy archeolodzy odkryli w Jaskini w Obłazowej na pograniczu Spiszu i Podhala skupisko cennych przedmiotów. Był w śród nich zakrzywiony, oszlifowany fragment ciosu mamuta.

„Polski Bumerang” ma 71 cm długości, waży ok. 800 g i jest datowany na ok. 23 000 lat p.n.e. Podczas wydobycia przedmiot był uszkodzony, jednak w trakcie wykopalisk udało się odnaleźć brakującą końcówkę. Przy użyciu kopii wykonanej z tworzywa sztucznego przeprowadzono testy, podczas których badano m.in. zasięg broni. W najdłuższym rzucie osiągnięto odległość 66 m. Odnaleziony przedmiot należy do grupy bumerangów, które nie wracają po rzuceniu. 🙂

Obecnie bumerang znajduje się w sejfie Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Jaskinia Obłazowa – położona jest w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, na terenie wsi Nowa Biała.


 

Bumerang rzuca się trzymając go pionowo, lub ewentualnie lekko przechylony w prawo (wbrew powszechnej opinii, że bumerangiem rzuca się poziomo, „na płask”). Celuje się na wprost, na przykład w jakiś obiekt. Bumerang rzucony prosto zaczyna lecieć po krzywej, która, jeżeli jest rzucony umiejętnie, zamyka się w okrąg. Bumerang dla osób praworęcznych rzuca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, dla leworęcznych – zgodnie.

Jedynie w Australii używanie bumerangu przetrwało do naszych czasów.

 

/Redakcja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.