Monika Drożyńska – artystka, projektantka, performerka

Monika Drożyńska (1979) artystka i projektantka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem ubrań, haftuje, pracuje z tkaniną, którą często łączy z akcjami społecznymi oraz instalacjami w przestrzeni publicznej. Pracuje jako animatorka kultury, wykładowczyni, prowadzi warsztaty edukacyjne.
Nazywa się twórczynią miejsc i spotkań m.in. Punktu (2004-2010) – nazywanego pierwszym konceptstorem w Polsce, Modnego Drobiazgu (2013-) oraz Szkoły haftu dla pań i panów „Złote rączki” (2015). Laureatka prestiżowego konkursu British Council International Young Fashion Entrepreneur. Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim, Zachętą Narodową Galerią Sztuki i Teatrem Wielkim Opera Narodowa w Warszawie; Galerią Arsenał w Białymstoku, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Museum Quartier w Wiedniu oraz European Culture Association w Istambule. Stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Visegrad Artist Residency Program. Finalistką Konkursów „Kulturalne odloty” Gazety Wyborczej oraz „Kulturysty”-konkursu radiowej Trójki. Dwa razy nominowana do Paszportów Polityki. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie (kolekcja XX wieku), kolekcji Deutsche Bank.

 

Moje prace dotyczą głównie zagadnień związanych z przestrzenią publiczną i jej uczestnikami. Projektuję sytuacje, dzięki którym przestrzeń publiczna i jej użytkownicy spotykają się w momencie pewnego konfliktu, atawizmu, przeciwieństwa. Korzystając z teorii „Agonistycznych przestrzeni publicznych” Chantal Mouffe, których autorka twierdzi „rzeczywistość zawsze mogła by wyglądać inaczej i dlatego każdy ład oparty jest na wykluczeniu innych możliwości”. Staram się by tworzone przeze mnie zdarzenia spowodowały, zapoczątkowały, zainspirowały zmianę logiki sposobu myślenia uczestników. Projekty powstają poprzez zestawienie tematów potocznie  niezestawialnych, jak bezpośrednie połączenie tkaniny z przestrzenią miejską („Wyhaftuj się”, „Dywanik”) lub poprzez umieszczenie jej w przestrzeni publicznej przy użyciu nośników multimedialnych („Haft miejski”, „Nudności”).

Często wprowadzam element zabawy. Zabawy w wymiarze społecznym Opisanej przez Johana Huzinga w „Homo ludens. Zabawa jako źródło kultury”. „Zabawy nie daj się negować. Negować można wszelkie niemal abstrakcje: prawo, piękno, dobro, duch, Boga! Powagę można negować, zabawy nie można. Wraz z zabawą poznajemy jednak, czy tego chcemy czy nie – ducha” („Blok”, „Uszyj Dom Kultury”, „Cuda”, „Człowiek witruwiański”).

Zestawiając te zagadnienia: zabawy oraz przestrzeni publicznych najczęściej poruszam się w środowisku środków i celów z marginesu, pograniczy nie będących w centrum, peryferyjnych i lokalnych. Powtarzając za Waletrem Benjaminem w pewnym sensie badam możliwości jak „pomagać zwyciężonym przebić się na powierzchnię i zakwestionować historie zwycięzców”.

Cała Polska poznała artystkę podczas realizacji haftów przy użyciu wulgaryzmów, które spotykamy na co dzień w przestrzeni publicznej. Szczególnie spodobał się haft z hasłem „zimo wypierdalaj”


 

Obecnie Monika Drożyńska prowadzi warsztaty „Szkoła Haftu Złote Rączki” FB: https://www.facebook.com/szkolahaftuzloteraczki/?pnref=story


Nagrody, konkursy

2013 Zgłoszenie do Paszportów Polityki
2012 Zgłoszenie do Paszportów Polityki
2011 Kulturysta, Trójka, Radiowy dom kultury, nominacja
2011 Rybie Oko 6, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, wyróżnienie
2010 Tożsamość miejsca, laureatka Gdańskiego Biennale Sztuki, II nagroda
2009 Przeciąg, Festiwal Sztuki Młodych, wyróżnienie
2008 Kulturalne Odloty, artysta Roku , nagroda Gazety Wyborczej, nominacja
2008 British Council International Young Fashion Entrepreneur, I nagroda
2002 Międzynarodowe Biennale Architektury, Kraków, konkurs fotograficzny III nagroda
2001 FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej ) konkurs fotograficzny Różemberok

 

Monika Drożyńska mieszka i pracuje w Krakowie. Więcej na stronach: www.monika.drozynska.plwww.szkolahaftuzlateraczki.pl

/źródło: strona www.monika.drozynska.pl, materiały prasowe, FB/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.