Kraków: łatwiejsza wymiana pieców węglowych

Jeśli wszystko pójdzie dobrze i radni przegłosują na najbliższej sesji najnowsze rozwiązania w kwestii walki o czyste powietrze to możliwe będzie znaczne  przyśpieszenie wymiany pieców węglowych.
Ma temu służyć m.in. wprowadzenie możliwości bezgotówkowych rozliczeń z wykonawcą oraz uproszczenie formularza. Nowe zasady będą mogły wejść w życie nawet już w marcu.

Najważniejsza zmiana to możliwość rozliczeń bezgotówkowych. Miasto będzie mogło rozliczać się bezpośrednio z firmą, która realizuje wymianę pieca. Do tej pory mieszkańcy musieli najpierw sfinansować wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania, a potem starać się o dotację na ten cel z miasta. Teraz będą musieli znaleźć wykonawcę i mogą podpisać umowę z miastem, w której znajdą się zapisy, że to miasto rozliczy się bezpośrednio z firmą. Miasto chce także sporządzić wykaz firm, które rekomenduje mieszkańcom. Kryteria wyboru tych firm są jeszcze ustalane, ale pod uwagę brane będą m.in. cena, jakość i czas wykonania usługi, udzielana gwarancja, niezawodność i potencjał firmy.

Uproszczone mają zostać również formularze wniosków o wymianę pieców: zamiast czterech będą mieć dwie strony. Zainteresowani nie będą już musieli dostarczać urzędnikom szeregu dodatkowych informacji m.in. o powierzchni lokalu czy umowie zawartej z dostawcą energii.

Według zakończonej jesienią zeszłego roku inwentaryzacji w Krakowie działało blisko 24,5 tys. palenisk węglowych. W 2015 r. udało się wymienić na bardziej ekologiczne źródła energii niemal 1,2 tys. pieców i blisko 1,2 tys. kotłowni.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.