Kraków: koniec „imprezowej” kamienicy przy ulicy św. Jana 15

 • Zakończenie działalności znanych klubów „Cień” oraz „Stalowe Magnolie”. Do końca marca najemcy kamienicy przy ul. św.Jana 15 muszą opuścić lokale. 
 • W zabytkowej kamienicy powstanie 5-gwiazdkowy hotel z 71 pokojami i basenem

 

św jana 15
Jana 15 – luty 2008
ogródek
oficyna – luty 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w marcu  „Pałac XX Lubomirskich”- zabytkową kamienice przy ul. Św. Jana 15 opuszczą ostatni najemcy kluby Cień i Stalowe Magnolie. Od 14 lat kamienica była jednym z najważniejszych adresów na klubowej i rozrywkowej mapie Krakowa i nie tylko. Sława tego miejsca rozciągała się na całą Polskę za sprawą wyjątkowej przestrzeni i architektury kamienicy. Budynek w zasadzie bez lokatorów na początku 2002-2003 roku stał się siedzibą trzech różnych klubów, które wzajemnie się uzupełniały co do oferty, stylu, klimatu i prezentowanej muzyki.

 

Stalowe Magnolie
fot: facebook/stalowe.magnolie
Stalowe Magnolie
fot: facebook/stalowe.magnolie

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze były Stalowe Magnolie, które przebojem zdobyły miano najbardziej pożądanego klubu, ze słynnymi na całą Polskę salą z łóżkami, świetnymi drinkami, hedonistycznym wystrojem oraz muzyką na żywo.

Niedługo potem zostały otwarte dwa następne kluby: Chillout Cafe, który zagospodarował przepiękną oficynę oraz klub CIEŃ zlokalizowany w piwnicach pałacu.

fot: facebook/Cienklub
fot: facebook/Cienklub

 

 

 

 

 

 

 

 

Lata 2003-2009 to bez wątpienia fantastyczny czas dla tego miejsca –  kamienica tętniła życiem, a przez kluby przewijały się setki spragnionych zabawy ludzi. Niewątpliwym atutem był ogródek który mieścił się w oficynie kamienicy, który wielokrotnie był uznawany za najpiękniejsze miejsce w Krakowie.

ogródek 2
fot:facebook/chilloutcafe
bar2
fot:facebook/chilloutcafe

 

 

 

 

 

 

 

 

Od maja do września ogródek prowadzony przez Chillout Cafe oraz klub Cień był centralnym miejscem spotkań, a często otwarty był 24 godziny na dobę. Organizowane były m.in. koncerty, pokazy mody, imprezy DJ-kie.

Zakup kamienicy przez stworzoną do tego spółkę celową Jana 15 Sp. z o.o. nie zahamowało rozwoju klubów lecz wręcz odwrotnie. Nowy właściciel zezwolił na jeszcze większe wykorzystanie przestrzeni i zagospodarowano na potrzeby dużych eventów sale na piętrach kamienicy. Bez wątpienia spokojna jeszcze w latach 90-ych ulica św. Jana zmieniła swój charakter. Do tego trzeba dodać klub „Piękny Pies„, który swoją pierwszą lokalizację miał właśnie na tej ulicy oraz istniejący krótko na przeciwko Pałacu Lubomirskich również popularny klub „Mute”

W 2009 roku, spółka zarządzająca kamienicą otrzymała pozwolenie na przebudowę pałacu. W zamierzeniu miał powstać butikowy hotel pięciogwiazdkowy. Budowa miała się zakończyć w ciągu 24 miesięcy. Prace budowlane ruszyły w drugim kwartale 2009 roku i rozpoczęły się od oficyny. Pierwszą „ofiarą” padł klub Chillout Cafe, który musiał zamknąć działalność. W ciągu następnych 6 miesięcy pozostałe kluby również miały opuścić zajmowane przestrzenie. Rozpoczęcie prac rozbiórkowych i porządkowych zbiegło się z krachem finansowym na światowych rynkach – głównie rynkach nieruchomościowych. Krach uderzył w inwestora hotelu i defacto prace budowlane zostały zamrożone aż do 2015 roku. Niestety właściciele Chilloutu mieli wyjątkowego pecha, ponieważ oficyna została w części rozebrana a ogródek rozkopany.

Na szczęście kluby CIEŃ i Stalowe Magnolie mogły nadal działać jednak brak letniego ogródka i klubu Chillout Cafe zmniejszył atrakcyjność tego wyjątkowego miejsca.

W połowie 2015 roku wznowiono pracę budowlane, a marcu 2016 roku odbędą się pożegnalne imprezy w kamienicy przy Jana 15.

ogródek_2016
oficyna – marzec 2016
ogródek_2016_2
oficyna – marzec 2016
ogródek_2016_3
oficyna – marzec 2016
ogródek_2016_4
oficyna – marzec 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20160311_133942
wejście główne marzec 2016
20160311_133955
wejście główne marzec 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto dodać, że przez długie lata w kamienicy mieściła się też bardzo popularna wśród mieszkańców Krakowa tzw. księgarnia francuska.

 

Tym samym zamknięty zostaje imprezowy etap historii przy Jana 15, a za kilkanaście miesięcy powitamy wg. zapewnień inwestora nowy 5-gwiazdkowy hotel z 71 pokojami i basenem. Będziemy na bieżąco informować o postępach prac.

 

0801_ELEW_FR_PB
projekt elewacji frontowej

 

 

 

 

 


Pałac Lubomirskich powstał przez połączenie i przebudowanie trzech kamienic w XVII w. W drugiej połowie XVIII w. jego właścicielem był książę Józef Czartoryski, a od drugiej połowy XIX rodziny Lubomirskich. W 1858 odbyła się w nim pierwszaWystawa Starożytności Polskich zorganizowana przez Towarzystwo Naukowe Krakowskie. Aktualny wygląd pałac otrzymał po przebudowie w latach 1873-1874, przeprowadzonej przez krakowskiego architekta Maksymiliana Nitscha.


 

linki:

Klub Cieńhttps://web.facebook.com/cienklub

Stalowe Magnoliehttps://web.facebook.com/stalowe.magnolie.krakow

Chillout Cafehttps://web.facebook.com/Chillout-cafe-1003545716372822/

KRK.INFO.PLhttps://web.facebook.com/KRKmalopolska

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Kraków: koniec „imprezowej” kamienicy przy ulicy św. Jana 15

 • Marzec 15, 2016 at 4:50 pm
  Permalink

  Szkoda szkoda żal

  Reply
 • Marzec 18, 2016 at 2:02 pm
  Permalink

  Najgorsze co mogli zrobić!to są najlepsze kluby w mieście, a teraz będzie kolejny hotel jeden z wielu w Krakowie.Bez sensu

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.