Kapela Ze Wsi Warszawa – 24.11, Kraków

  • KLUB ZetPeTe, Dolnych Młynów 10, 31-124 Kraków
  • 24 listopad o 21:00 do 25 listopad o 2:00

Kapela ze Wsi Warszawa
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.
Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. „Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja” – 1998 r. – II nagroda i nagroda publiczności.
Debiutancki album, „Hop Sa Sa,” został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali „Hop Sa Sa” za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.
W 2001 roku zespół wydał album „Wiosna Ludu”, wznowiony w 2003 roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music – „JARO”, a w 2004 przez amerykańskie „Harmonia Mundi/World Village”. „Wiosna Ludu” w 2003 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.
W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer”.
W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji – „Wykorzenienie”. Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta „Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”.
W 2006 KzWW otrzymała „Fryderyka” w kategorii najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy.
Zespół współpracował z Jackiem Wallem – kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej „Myst IV” – światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela – mentora sceny World. KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang.
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 2003 – 2007.
Rok 2007 przynosi chwilową przerwę w aktywności, Maja i Wojtek zostają rodzicami, co pozwala na chwilowy oddech całej grupie. W tymże czasie zespół otrzymuje, przyznawaną przez magazyn Machina, nagrodę „Machiner” w dwóch kategoriach: „najlepszy zespół” oraz „sukces na świecie”.
W 2008. roku powstaje album z remiksami – „Wymiksowanie”, zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego, „Muzykanty Wielkiego Pola” (reż. Cezi Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu. W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album – „Infinity”, którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska w styczniu 2009 roku.
Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – „Wymixowanie”. W tym roku KzWW po raz kolejny udaje się do USA promując „Infinity” co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy „Popmatters” uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzycznych 2009 roku.
W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3. W historii zespołu „Fryderyka” za najlepszy album Folk/World Music. Od lipca 2010 zespół opuszczają Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, zastąpieni przez skrzypaczkę Ewę Wałecką i kontrabasistę Pawła Mazurczaka.
Kapela w nowym składzie przystępuje do pracy nad kolejnym albumem. 1. Lipca 2011 w ramach koncertu „EUharmonia”, dochodzi do wspólnego występu, poprzedzonego sesją nagraniową, z kultowym szwedzkim zespołem Hedningarna, legendą sceny world music. Kolaboracja z weteranami sceny nordic roots prowadzi KzWW do konceptu nowej płyty „NORD”, której nagranie następuje na jesieni 2011.
W lutym 2012. roku KzWW ponownie gości w USA, gdzie na zaproszenie Andy’ego Teirsteina, wybitnego nowojorskiego dyrygenta i kompozytora, bierze udział w stworzeniu i wykonaniu muzyki do spektaklu „A blessing on the moon.(…)”, którego oficjalna premiera ma miejsce na jednym z największych kanadyjskich festiwali „Chutzpah! Festival” w Vancouver.
W marcu 2012 nakładem Karrot Kommando ukazuje się w Polsce 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa – „NORD”. Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy. W czerwcu Kapela występuje na specjalnym koncercie w Białymstoku z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. W lipcu, w Cieszynie, w trakcie festiwalu „Kręgi Sztuki”, KzWW celebruje u boku weteranów zespołu, przyjaciół i gości specjalnych, 15-te urodziny. We wrześniu „NORD” ukazuje się nakładem niemieckiego „JARO”, zdobywając miano „Top Of The World Album” od prestiżowego brytyjskiego Songlines oraz 2.miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe.
Album „NORD” zdobywa również Kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii „Muzyka świata”. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez 150. osobowy panel najlepszych niemieckich dziennikarzy muzycznych (prasa, radio, Internet, telewizja), muzykologów i DJów.
Jeszcze we wrześniu Kapela Ze Wsi Warszawa otrzymuje Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lelek

Lelek to łącząca odległe muzyczne światy supergrupa, reinterpretująca najciekawsze poematy i pieśni odwołujące się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny. W jej skład wchodzą:
• Michał Rudaś
• Maciej Szajkowski (KzWW, R.U.T.A)
• Kamil Rogiński (ŜANĜO)
• Jakub Koźba (Power Of Trinity)
• Piotr Stefański (Studium Instrumentów Etnicznych)
• Patryk Kraśniewski (Vavamuffin, Patryk Kraśniewski Trio)
Różnorodność muzycznych środowisk z których pochodzą członkowie formacji Lelek, połączona z wyjątkową tematyką wydawnictwa, gwarantuje słuchaczom moc doznań, które trudno zdefiniować słowami. Całość dopełnia oryginalne instrumentarium, którym formacja Lelek posługuje się przy graniu swojej muzyki. Obejmuje ono analogowe syntezatory Mooga i Hammonda, tradycyjne polskie membranofony i chordofony (fidel płocka, lira korbowa), bliskowschodnie lutnie oraz etniczne perkusjonalia trzech kontynentów.

Bilety:

w klubie – 30zl (pierwsze 100 biletow)
w klubie druga tura – 40zl
ekobilet/TicketPro – 42 zl
w dniu koncertu – 48 zl

https://ekobilet.pl/zetpete/kapela-ze-wsi-warszawa—lelek-1479553287/183122-bilety-na-koncert

http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/958120-kapela-ze-wsi-warszawa.html

 

/Informacje promocyjne/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.