Decyduj! – 11 mln zł w budżecie obywatelskim Krakowa

Tegoroczny budżet obywatelski w Krakowie wynosi 10 mln 855 tys. zł. Jak poinformował zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, kwota przeznaczona na realizację zadań ogólnomiejskich wyniesie 8,5 mln zł. Na zadania dzielnicowe przewidziano 2 mln 355 tys. zł.

– Jednym z naszych głównych celów tej edycji budżetu obywatelskiego będzie dotarcie z informacją do jak największej liczby mieszkańców miasta i zainteresowanie ich udziałem w projekcie – powiedział podczas poniedziałkowej (29 lutego) konferencji prasowej Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

budzet_obywatelski2016

W części ogólnomiejskiej minimalna wartość zgłoszonego projektu wynosi 25 tys. zł a maksymalna – 2 mln 550 tys. zł. W części dzielnicowej pula została podzielona na poszczególne dzielnice w zależności od ich wielkości, od 25 tys. zł (Grzegórzki) do 400 tys. zł (Prądnik Biały).

Od 1 do 20 marca funkcjonować będą tzw. Punkty Obywatelskie umieszczone w galeriach handlowych – mieszkańcy będą mogli uzyskać w nich pomoc w składaniu wniosków oraz skonsultować swoje pomysły z pracownikami poszczególnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa lub miejskich jednostek organizacyjnych. Na 16 marca zaplanowano spotkania informacyjno-konsultacyjne i warsztaty dla osób zainteresowanych składaniem wniosków.

Od 18 do 30 czerwca mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze spośród zgłoszonych zadań. Projekty, które zyskają największe poparcie i ich koszt będzie się mieścił w limitach finansowych tegorocznej edycji, zostaną ostatecznie realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w roku 2017. Wyniki głosowania będą znane w pierwszej połowie lipca.

Podczas ubiegłorocznej edycji zagłosowało w sumie ponad 50 tys. mieszkańców. Wybrano 111 projektów, z których ponad 30 proc. do tej pory zrealizowano.

Szczegółowe informacje dotyczącego tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego znajdują się na stronach www.krakow.pl/budzet orazwww.bip.krakow.pl.

Osoby zainteresowane dyskusją na temat własnych pomysłów oraz poszukujące wskazówek co do sposobu sporządzenia wniosków, mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjno–konsultacyjnych i warsztatach, które zaplanowano do 16 marca. Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie budżetu obywatelskiego i Biuletynu Informacji Publicznej. Przed przygotowaniem projektu można skorzystać z cennika na stronie www.krakow.pl/budzet – przykładowych kosztów funkcjonowania miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.