Cmentarz dla zwierząt będzie w Krakowie

W przyszłym roku powinna się zakończyć budowa cmentarza dla małych zwierząt domowych takich jak psy, koty, chomiki czy żółwie. Cmentarz powstanie na terenie Uniwersytetu Rolniczego w krakowskiej Olszanicy.

Władze miasta i uczelni podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji. Rektor UR prof. Władysław Sady poinformował, że przygotowaniem w pełni bezpiecznego dla środowiska obiektu zajmą się fachowcy pracujący w krakowskiej uczelni. Zostanie on wyposażony w urządzenia stale monitorujące wpływ grzebowiska na otoczenie, m.in. pizometry służące do pomiaru przepływu i jakości wód gruntowych.

Dziś psy, koty i inne zwierzęta są – niezgodnie z prawem – grzebane przez właścicieli w parkach, lasach, w przydomowych ogrodach. Niektórzy decydują się albo na kremację psa czy kota w lecznicy, albo na podróż do innego miasta.

Pierwsze „grzebowisko dla zwierząt” powstało w 1991 r. w Koniku Nowym pod Warszawą. Podobne miejsca funkcjonują w Bytomiu, Rybniku, Toruniu, Rzędzianach k. Białegostoku i Szymanowie k. Wrocławia. Pochówek zwierząt odbywa się tam z zachowaniem wszelkich przepisów sanitarnych, a właściciele płacą za tę usługę od 30 złotych do ponad 200 zł.

/zobacz cennik: http://www.wetserwis.com.pl/pupil/cennik.html/


Według danych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (KTOZ) w mieście zarejestrowanych jest ok. 18 tys. psów. Nie ma konkretnych danych dotyczących kotów, świnek morskich, chomików i innych małych zwierząt domowych.

Poniżej wypowiedź Prezydenta Krakowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.