35 stopni – w Małopolsce jeszcze przez tydzień

Przez cały tydzień w Małopolsce upał – termometry pokażą około 35 stopni. A synoptycy zapowiadają kolejne burze. Towarzyszyć im mogą intensywne opady – do 30 litrów wody na metr kwadratowy, silny wiatr, a także grad. IMGW wydał ostrzeżenie burzowe pierwszego stopnia dla województwa małopolskiego.

Strażacy nieustannie proszą o zachowanie ostrożności, zabezpieczenie przedmiotów, które znajdują się na balkonach i niezostawianie samochodów pod drzewami

Z powodu upału wraca 20 stopień zasilania. Najwięksi odbiorcy muszą liczyć się dziś z ograniczeniami w dostawach prądu. To decyzja Polskich Sieci Elektroenergetycznych w związku z falą upałów. Ograniczenia dotyczą tylko dużych odbiorców – fabryk i zakładów przemysłowych i nie obejmują szpital oraz gospodarstw domowych.

Problemy dotyczą w większym stopniu dostawą wody zdatnej do picia do mieszkań. Tak jest np. w Limanowie (30 km. od Nowego Sącza). Tam woda która w tej chwili płynie z kranów może służyć wyłącznie do celów gospodarczych.

Niski stan wody na mniejszych rzekach powoduje pogorszenie się jakości wody ponieważ kwitną w rzekach i zbiornikach różnego rodzaju glony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.